Jiří Máška se narodil 2.11.1955 v malé jihočeské vesničce Ražice.
Již od útlého dětství byl umělcem, narodil se s talentem, který zpozoroval jeho dědeček Václav Brož a zprostředkoval mu setkaní se svým přítelem, malířem Václavem Říhánkem, který Jiřímu dal základy kompozice, barev, uměleckého cítění i vnímání umění jako celku. Paní Mášková, Jiřího maminka, podporovala jeho tvorbu a kupovala mu jako dítěti ty nejlepší barvy, štětce i další malířské potřeby.
Malíř Václav Říhánek se mu věnoval do 10 let, kdy Jiří začal navštěvovat hodiny malování u akademického malíře Jiřího Rejžka ve Strakonicích, který jej vedl až do 16 let. Ten stál pevně jako sponzor, při jeho zkouškách na čtyřletou grafickou školu v Praze, kde studoval u profesora Janocha. Po dokončení školy se Jiří vrátil do Jižních Čech, kde pracoval jako vedoucí propagace Parku kultury a oddechu v Českých Budějovicích.
S několika přáteli, malíři a sochaři vytvořil uměleckou skupinu, která vystavovala, pro komunisty, nepřijatelné umění a jejich výstavu v roce 1983 ukončili soudruzi s policejní dohrou. Uzavřeli tím možnost pro členy skupiny na dlouho vystavovat a možnost jejich uměleckého vývoje. Jiří Máška, protože k životu potřeboval svobodně malovat a hovořit, opustil republiku a emigroval do Spojených Států, kde pokračoval ve studiu malířství u profesora Hansona na Evrett College ve Washingtonu.
Ke konci studia Jiří Máška vystavuje své obrazy v Jackson Street Gallery v Seattle. Reakce veřejnosti i odborníků, uměleckých kritiků byla jednoznačná. Dostal okamžitě nabídku na výstavu v Los Angeles, New Yorku a Vancoveru.
Po New Yorské výstavě v Galerii Ariel otiskli okamžitě celou stranu o Jiřím Máškovi v prestižním New Yorském magazínu Manhattan Arts. Vydavatel uměleckého magazínu Renée Philips pověřila známou uměleckou kritičku Elizabeth A. Witford o recenzi Máškovi práce a napsala: Obrazy Jiřího Mášky jsou divokou výpovědí o tvořivém spiritu, umí malovat s obraty, které připomínají jednak dřevořezbu ale i neuvěřitelně jemné, jemnější japonských pergamenů. Jiří Máška našel novou řeč / cestu / universální a konkrétní zároveň. Je to řeč z duše do duše a zahrnuje zvuky a myšlenky, jež zachycují další myšlenky a navzájem se přitahují a prolínají. Fantastický rytmus obrazů Jiřího Mášky kompozičně i uměleckou kvalitou připomíná práci slavného abstraktního expresionisty Archive Gorkého. Všem umění milujícím lidem vychází na obzoru nová hvězda.“.
Výstavní plán se připravuje.
Galerie Knížecí dvůr
Knížecí dvůr z.s.
nám. Čsl. armády 26
373 41 Hluboká nad Vltavou
mail: galerie@knizecidvur.cz
tel.: 734 153 752 – galerie (v otvírací době)
603 442 090 – Pavel Frelich